شماره مطلب: 21861
کارگروه تربیتی اخلاقی مجمع بسیج استان

کارگروه تربیتی اخلاقی مجمع بسیج استان با موضوع شیوه‌های غنا بخشی به اعیاد اسلامی و ایام‌الله برگزار شد.

کارگروه تربیتی اخلاقی مجمع بسیج استان مورخ 07/10/1396 در سالن شهید مهدوی آموزش‌وپرورش ناحیه 2 با موضوع شیوه‌های غنا بخشی به اعیاد اسلامی و ایام‌الله (مرحله اول عید غدیر) برگزار شد.
نسخه مناسب چاپ

به گزارش پایگاه خبری سازمان بسیج فرهنگیان استان کرمان، کارگروه تربیتی اخلاقی مجمع بسیج استان مورخ 07/10/1396 در سالن شهید مهدوی آموزش‌وپرورش ناحیه 2  با موضوع شیوه‌های غنا بخشی به اعیاد اسلامی و ایام‌الله (مرحله اول عید غدیر) برگزار شد.

جلسه ابتدا با تلاوت آیاتی از قرآن کریم آغاز شد سپس آقای صادق زاده دبیر جلسه و رئیس محترم سازمان بسیج فرهنگیان استان ضمن خوش‌آمد گویی به حضار و تبریک میلاد امام حسن عسکری (علیه‌السلام) و تسلیت وفات شهادت گونه حضرت فاطمه معصومه(سلام‌الله‌علیه) و گرامی داشت حماسه 9 دی‌ماه صحبت کردند و گزارشی را از روند جلسات کارگروه ارائه کردند. سپس آقای ملکی ریاست محترم کارگروه حدیثی از امام حسن عسکری (علیه‌السلام) بیان کردند «هرکس از مردم پروا نداشته باشد قطعاً تقوای خدا را به‌جا نمی‌آورد» و گفتند اگر کسی تربیت اجتماعی نداشته باشد نمی‌تواند تقوای الهی را داشته باشد. ایشان در مورد موضوع جلسه که غنا بخشی به اعیاد اسلامی بود ، فرمودند:  که ما از عید غدیر شروع کردیم که بسیار مهم است. ما در عزاداری‌ها به‌خوبی شرکت می‌کنیم و حضور فعال داریم اما باید از متون دینی بی‌شماری که داریم استفاده کنیم و در سطح جامعه به‌طور ملموسی از آن‌ها استفاده کنیم. ما در اعیاد به یک سمتی پیش می‌رویم که فقط یک جشن و یک مولودی و یک پذیرایی داریم که این خوب است اما کافی نیست مثلاً در ظهر عاشورا قضیه نماز که الآن جاافتاده و نماز ظهر عاشورا باشکوه برگزار می‌شود اما در اعیاد این اتفاق نیفتاده است. پیشنهاد من این است که از متون دینی و از سیره نظری و عملی معصومین (علیه‌السلام) و بزرگان و علما ما نسخه‌برداری عملی کنیم و توی متن جامعه ببریم.

مثلاً صیغه عقد اخوت که در روز عید غدیر انجام می‌شود که یک قرارداد متبرک است، در جشن‌های غدیر این صیغه عقد اخوت رایج شود که هزینه‌بردار نیست و نیاز به بودجه خاصی ندارد.

در ادامه آقای انجم شعاع از مرکز راهبردی و هم‌اندیشی اقشار سپاه ثارالله استان کرمان در مورد کار جمعی و موفق نبودن این قضیه صحبت کردند چرا در جامعه ما کار جمعی به‌خوبی برگزار نمی‌شود. مقام معظم رهبری در سخنرانی‌های مختلف به کار تشکیلاتی اشاره کردند و ما باید ببینیم اشکال کار در کجاست چرا ما آدم‌های باانضباطی نیستیم. هیچ ملتی و قومی به‌اندازه ما معارف اسلامی در اختیارشان نیست ما در هر موضوعی روایات و آیات متعدد داریم اما چرا اجرا نمی‌شوند. ما مردمی متدین و متمدن هستیم. شاگردی کردن عیبی ندارد اما همیشه شاگرد بودن عیب است. ما نتوانستیم «تعاونوا علی البر و التقوی» را در جامعه نهادینه کنیم. حضرت آقا از معلمین در 17 اردیبهشت 1393 خواستند که شما تریبون داشته باشید و عده زیادی بی‌دین شود؟ ایراد کجاست؟، الزامات چیست؟ راهکارها چیست؟.

 عرصه فکر، عرصه زندگی و معنویت عرصه‌ای مختلف است ما چگونه معنویت را در حلقه‌های صالحین نهادینه کنیم. در ادامه آقای انجم شعاع از اعضای کارگروه خواستند که آسیب‌ها را بررسی کنید که چگونه می‌توانیم کارهای تشکیلاتی را منظم‌تر و منسجم‌تر برگزار کنیم. سپس دکتر خجسته نماینده بسیج اساتید فرمودند که ما در قسمت گفتاری فربه شده‌ایم اما در قسمت شنیداری لاغر مانده‌ایم. در این جلسات همکاری‌های بین بخشی خیلی می‌تواند مؤثر باشد مثل همکاری بین نخبگان- شناسایی فرهیختگان- هویت بخشی ؛ کارهایی است که ما باید انجام دهیم. حضرت آقا به صاحب‌نظران و صاحب سخنان می‌فرمایند: سؤالات جوانان را بشنوید.

 صاحب‌نظران و صاحب سخنان چرا باید به‌جایی برسند که حضرت آقا بفرمایند آتش به اختیار  چون جولانگاهی ایجاد نشده یا فضایی باز نشده و ایجاد نکرده‌ایم. در مورد حاج قاسم سلیمانی که توانست در جهان بدرخشد چون یک حکیمی بالای سرش بود که توانمندی او را تشخیص داد و به او میدان داد و ایشان موفق شد. در ادامه آقای شمس‌الدین پور رئیس شورای بسیج عشایری خواستند که این طرح‌های پیشنهادی را که مطرح می‌کنیم جایی وارد عرصه کار شوند ، عملاً اجرا شوند.

در آخر مقرر شد که اعضا روی موضوع پیشنهادی  کارکرده و نظرات خود را در جلسه آینده که اواخر دی‌ماه تشکیل می‌شود ارائه نمایند.

مقالات

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی نوشته شوند و یا غیر مرتبط با موضوع باشند منتشر نخواهند شد.